REFERENS från utbildningen:

 

Inre ledarskap

 

Här ska det ligga en ingress för den här intervjun.  Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Vad var det i Essentials som gjorde att du ville gå vidare? Eller gick du Essentials för att du redan visste att du ville fortsätta till Inre ledarskap?
Gick Essentials för att det var ett krav för att gå vidare till de längre utbildningarna. Jag hade en dragning dit långt långt innan. Hade haft två sessioner med en student som gick på The Trust i London på Zoom. Jag hade gjort väldigt mkt terapi innan, var väldigt öppen. Jag hade en smärta som tog över allt. När jag träffade Bodil var det något som förlöstes eller lossnade varje gång jag träffade henne. Hon är norska och bodde då i London för att gå på The Trust.

Hur känns det så här långt att vara i en utvecklingsprocess över så lång tid?
Det är det svåraste och det finaste jag någonsin har gjort. Jag har känt ett sånt kall inombords. För mig har det inte varit ngt som helst tvivel eller tveksamheter. Jag har verkligen kastat mig in i detta, utan att tänka mig för. Det är som en visdom jag haft inombords om att det här är något j ag måste ta mig igenom. Det fanns också en förhoppning om att när jag gjort detta så kommer jag att vara en så mkt bättre version av mig själv.

 

“Nu är jag medveten om att jag är inte alls klar,
detta är inte en slutdestination

Gruppen och sammanhanget är en viktig del av utbildningen. Gruppen har ju ett gemensamt schema och en gemensam process, samtidigt som den individuella processen är individuell. Är det något du har reflekterat över, att man på ett sätt förs in i vissa ämnen och får samtala om dem, men också lyssna på andra?
Jag var inte medveten om att det skulle vara i grupp. Hade jag varit det hade jag not inte hoppat på. Så det var bra att jag inte visste. Jag har en bakgrund som har format en stark överlevare, det är jag mot alla andra. INGEN får ta del av mitt innersta. Det har varit en sån lärdom. Den här gruppen som jag har hamnat i har varit så viktig för att jag har… min största process. Under de här åren har varit att bygga tillit till gruppen, att låta dem hålla mig. Jag har lärt mig så mkt genom att vara sårbar.

 

“Man delar det man vill och det finns inte någon prestation eller press att prestera eller vara på ett visst sätt”

Om du skulle förklara gruppformatet för någon som är nyfiken, men som av olika skäl har ett motstånd mot det som slentrianmässigt kallas gruppterapi, vad skulle du säga då?
Det handlar inte om att man sitter där och lämnar ut sig inför andra. Man delar det man vill och det finns inte någon prestation eller press att prestera eller vara på ett visst sätt. Det är inte så att gruppen löser problemen, snarare att gruppen skapar ett sammanhang där det finns möjlighet att upptäcka dig själv om du vill.

Vem skulle du säga att Inre ledarskap passar för? Är det så brett att det passar för alla, som vi ibland kommunicerar? Vad är din tolkning?
Det passar för alla, det borde vara en del av skolan. På universitetet. En kurs på två år. Jag tror att det är väldigt många som passar till det men förstå att det inte är alla som är redo. Det handlar inte om ålder eller yrka, mer om en längtan att uppräcka sig själv, undersöka sitt eget liv. En nyfikenhet och en vilja att stanna upp.

Vad skulle du säga till någon som har gått Essentials och funderar på om de ska gå vidare eller inte? Är det något du vill skicka med till personer som har en längtan och står och väger?
Essentiell är en försmak. Inre ledarskap är som en sjurättersmiddag och Essentiell är bara försmaken, som en aptitretare öppnar aptiten. Det är så mkt mer djup i det. Finns det en viskning av ska jag eller ska jag inte? Då är det nog värt att lyssna på. Om det finns en fråga inombords som undrar om man ska fortsätta då är det en liten längtan som viskar och det är värt att lyssna på den. De som inte har den där längtan, inte har frågan bestämmer sig nog redan på Essentiell.

Om du skulle sammanfatta vad Inre ledarskap har betytt för dig. Det behöver inte vara tre ord, men om du har tre ord får du gärna använda dem.
Mod – att se mönster, att krossa illusioner
Ansvar – för att undersöka det som ligger under all vrede och andra första impulsbeteenden
Medvetandegöra – kring allt som är jag som människa. Inlärda beteenden, överlevnadsstrategier och mönster och hur jag använder dem i min vardag.
Frihet – att vara mer i kontakt med mina behov och det som känns sant.