Inom psykologin finns olika perspektiv, men oavsett psykologisk teori så förknippar de flesta begreppet ”autentisk” med något positivt och eftersträvansvärt. Något som står i motsats till falsk, oärlig eller oäkta – kvaliteter få av oss anser vara eftersträvansvärda. Så vad innebär det, ur ett psykologiskt perspektiv, att vara autentisk? Ett svar på den frågan kan ges genom att beskriva hur olika psykologiska skolor uppfattar idén om autenticitet, och dess hinder och utmaningar.
Humanistisk psykologi: att vara den man är
Låt oss börja med den humanistisk psykologins förståelse av begreppet autentisk. Det här är blir naturligtvis en ofullständig sammanfattning, men i stora drag handlar autenticitet, enligt humanistisk psykologi, om att vara den man är. Det är en process, inte ett tillstånd, en riktning, inte en destination, präglad av att uppleva kontakt med allt det vi är och att integrera detta i oss själva – i relation till omvärlden. Att få tänka våra tankar, känna våra känslor, och säga vad vi tänker och känner. Det kan låta enkelt, men den levande process som präglar en autentisk person kan av många olika skäl blockeras.
Det är en process, inte ett tillstånd, en riktning, inte en destination.
Det kan krävas en hel del arbete för att lära oss vara autentiska, och lyssna till oss själva utan filter som förvränger eller blockerar tankar och känslor. Våra behov av trygghet och kontakt kan trumfa behov av uttryck och äkthet. Men med rätt förutsättningar, formulerade som en relation präglad av äkthet, empati och ovillkorlig positiv syn (de så kallade kärnvillkoren för terapi) så kan vi lära oss att bli alltmer autentiska. Scott Barry Kaufman, humanistisk psykolog och författare, definierar hälsosam autenticitet som att ”förstå, acceptera och ta ansvar för hela ditt själv som en väg till personlig utveckling och meningsfulla relationer”1. En värdig målsättning för vilken terapiform som helst.
Existentiell psykologi: att skapa sig själv
Låt oss nu vända oss till den existentiella psykologin och dess syn på autenticitet (igen med risk för alltför grova förenklingar men i ett försök att skapa överblick). Den existentiella psykologin betonar inte så mycket att upptäcka ett äkta själv, utan det handlar om att du behöver skapa dig själv, på samma sätt som du skapar ett stycke konst, en dikt eller ett musikstycke. Det betyder inte att du kan skapa vad eller vem som helst, du är i en viss kropp, en viss kultur och ett sammanhang som du inte styr över. I alla fall inte helt och hållet, men du är fortfarande, enligt existentiell psykologi, både fri och ansvarig för dina val och därigenom den person du väljer att bli.
Snarare än enbart ett psykologiskt tillstånd så handlar autenticitet, i den existentiella psykologin, om ett sätt att vara i världen. Och det finns inte någon på förhand given mening till eller i ditt liv, ingen förutbestämd identitet, ingen ”rätt” livsväg att upptäcka. Existensen föregår essensen, skrev Sartre, och menar att du inte har någon inneboende ”essens” eller given personlighet. Så frågan ”Vem är jag?” kan bara besvaras med att det inte existerar någon färdig personlighet eller ”sann kärna” – du är en fri och väljande individ. Du är därför alltid i rörelse, öppen, möjlig att revidera och aldrig slutgiltig. Insikter som kan vara ångestskapande, och i ett försöka att skapa stabilitet och stävja osäkerhet väljer därför somliga att oreflekterat hålla fast vid identiteter, fixerade föreställningar, och självbilder.
Eftersom frihet och val är centrala i existentiell psykologi så handlar autenticitet i stor utsträckning om hur vi gör våra val. Och det finns i detta perspektiv inga rätta eller fel val, bara autentiska eller oautentiska val. Ett autentiskt val är ett val där du erkänner din frihet, accepterar ditt ansvar, reflekterar över dina egna värden och aktivt tar ägarskap över ditt liv — utan att gömma dig bakom yttre auktoriteter, sociala roller eller föreställningen att valet redan är bestämt. Ett oautentiskt val är motsatsen, det vill säga ett val där du förnekar din frihet och ditt ansvar. Terapeutens roll blir i detta perspektiv att påminna klienten om den frihet och det ansvar hen har för sitt liv, att hjälpa klienten att tänka kring mening och syfte och stödja rörelsen mot autentiska val genom att normalisera och ”arbeta igenom” existentiell ångest, det vill säga att inte betrakta all ångest som patologi, utan existentiell ångest som ett tecken på autenticitet.
Psykosyntesen: att bli den du är
Vad är då psykosyntesens syn på autenticitet? Som man säger på engelska ”all the above”, i betydelsen att psykosyntesen integrerar humanistiska och existentiella perspektiv i sin förståelse av människan och livet. Men den tillför också unika, och viktiga, aspekter. Utöver den centrala uppgiften att forma en autentisk personlighet, så menar psykosyntesen, i kontrast till den existentiella psykologin, att denna personlighet kan bära på ett unikt ”frö” som vill bli till genom ett visst uttryck. Det är inte ”bara” tankar och känslor, utan även en person som befinner sig i tillblivelse. I den meningen hade Sartre fel: vi är fria, men vi har också en ”essens”, en inneboende potential med given riktning. Inom psykosyntesen talar vi ibland om ”vägar” för självförverkligande, olika uttryck för den potential som döljer sig i vårt inre. Det spelar roll om du väljer att bli advokat eller akrobat, komiker eller konstnär, terapeut eller teletekniker. Du har din väg att vandra, och ett frö som söker blomstra.
Du har din väg att vandra, och ett frö som söker blomstra.
Inom psykosyntesen har autenticitet inslag av att lyssna till vårt inre, den levande process som den humanistiska psykologer talar om, och inslag av att äga vår frihet och ansvaret för våra liv, men psykosyntesen tillför en dimension av att lyssna till Självet. Självet är den aspekt av psyket som manar dig åt ett visst håll i viktiga frågor, källan till upplevelser av både identitet, mening och även kallelse. Din personlighet är alltså, ur psykosyntesens perspektiv, vare sig ett blankt blad, ”tabula rasa”, varpå omgivningen utgör den viktigaste avtrycket, eller ett godtyckligt resultat som vi kan forma, eller återuppfinna såsom vi önskar. I stället besitter du en naturlig identitet, inneboende syfte och har en meningsfull livsväg att vandra.
Att vara autentisk innebär alltså, ur ett psykosyntesiskt perspektiv, att ”bli den du är”, i betydelsen att förverkliga din inneboende potential, det ”frö” som lever inom dig. Detta är en process utan slut eller given destination. Det är en dialog mellan jaget, ditt inre centrum, och Självet, källan till ditt varande, i en process av kontinuerlig tillblivelse. Autenticitet rymmer därigenom ytterligare en, i många avseenden radikal, dimension ur ett psykosyntesperspektiv: insikten i din yttersta natur.
Bortom personligheten
Bortom personligheten finns en upptäckt av det som kan beskrivas som ditt varandes grund, din absoluta hemvist, eller Självet. Det är en upplevelse som många beskriver som en form av andligt uppvaknande, av att ”komma hem”, eller av radikal frihet. Det låter naturligtvis exotiskt, eller mystiskt, men är samtidigt en relativt vanlig erfarenhet. Studier visar att en tredjedel, ända upp till hälften, av ett genomsnitt av befolkningen beskriver att de haft en andlig upplevelse.2 Psykosyntesen tar dessa upplevelser på allvar, utan att förhärliga eller överdriva deras betydelse, och sätter dem i ett psykologiskt och existentiellt sammanhang där de kan få betydelse för frågor om mening och identitet.
Sammantaget så är psykosyntesen en syntes av psykodynamiska, humanistiska och existentiella perspektiv med ett unikt perspektiv på individualitet, äkthet och tillblivelse. Den ser på människan som bärare av en unik individualitet som alltid befinner sig i någon form av tillblivelse, och samtidigt möjlig att upptäcka en lika sann universalitet och öppenhet som sträcker som bortom det individuella. Kort sagt så hedrar psykosyntesen båda aspekterna av människan: det personliga och det transpersonella.
Philip Bäckmo
Dipl psykosyntesterapeut
Rektor PsykosyntesAkademin
Om du vill veta mer om psykosyntes, tveka inte att höra av dig till någon av oss på PsykosyntesAkademin, eller läs på vår hemsida: www.psykosyntesakademin.se
1. Kaufman, Scott Barry, Transcend – the new science of self-actualization
2. Yaden & Newberg, The varieties of spiritual experiences – 21st century research and perspectives













